Orienťákobraní u Havrana aneb tohle je velmi dobrý ročník
Sdílet
Označit poslední „lampion“ sezony se do odlehlých terénů okolo Karlova v sychravých Jizerských horách vydali junioři i veteráni, světoví šampioni i absolutní nováčci, jako autor těchto řádek. Z výkonů měli stejnou radost. Český orienťák má za sebou vydařený rok.
Sporty s mapou v přírodě prožívají, zdá se, příznivé období. Český svaz orientačních sportů spravuje čtyři odvětví, 220 klubů, 15 000 závodníků a 1600 trenérů a rozhodčích, to je mocná síla. Podle absolutního čísla, měly loni české závody 125 000 startujících! A vydá se až půl milionu map, které po závodech často poslouží i ve školách.
„Dal bych nám za ten rok známku mezi jedna a dvě,“ hodnotí reprezentační kouč Jan Šedivý, sám bývalý mistr světa. „Když uděláme medaili na velké akci, můžeme být spokojeni. Nedávná Evropa už tolik nevyšla, tam je to až k trojce… Ale zase nám ukázala, jak ty lidi připravovat dál, aby byli konkurenceschopní. Hodně to směřuje k fyzickému atletickému tréninku,“ dodal.
Vrcholnou podívanou přinesl světový pohár na Českolipsku, jediný ze tří v sezoně s parkovým i lesním závodem. Česká štafeta získala historické druhé místo, v dalších čtyřech závodech byli Češi na pódiu do šesti, přišly téměř čtyři tisícovky diváků. „Takhle jsme to chtěli, takhle jsme chtěli náš sport ukázat v duchu hesla Všichni společně, takhle ho chceme dělat, přitáhnout lidi ke zdravému životnímu stylu,“ pochvaloval si Jan Picek, ředitel světového poháru a místopředseda svazu. Do akce se zapojilo sedm a půl tisíce lidí, spolkla rozpočet 14 milionů korun.
Úspěch slavil i světový šampionát v MTBO, tedy orientačním závodě na horském kole, v okolí Jičína. „Po týdnu jsou z nás účastníků všichni přátelé,“ usmívá se jeho ředitel Pavel Musil. Češi získali 9 titulů, z toho tři Kryštof Bogár, bývalý reprezentant na horském kole, který ještě proháněl Cinka a spol. V přípravě se najezdilo 25 000 km na kole a vytisklo 2000 map. „Ve vnímání lesního porostu jsme však pro státní orgány stále v podstatě ilegální sport,“ připomíná složitost organizace ředitel. Zato férovost je jasná, vždyť závodila i jeho manželka a o trati nevěděla do posledních vteřin o nic víc než ostatní.
Bohatý orientační program se chystá i na příští rok. Vrcholnou akcí bude mistrovství světa juniorů v Plzni a okolí od 30. června až do 7. července. „Chystáme inovativní terény, kde ještě nikdo nebyl, určitě něco zažijete,“ láká šéf Jan Hasman, který pořádal stejný šampionát už v roce 1991 v Mariánských Lázních a můžete znát jeho dílo i v podobě pravidelných Pilsen trailů. Epicentrum vyroste v areálu na Lochotíně, který proslavil folkový festival Porta. Zapojí se nejen bývalý mistr světa Tomáš Prokeš, ale i ambasadoři z jiných odvětví, cyklista Zdeněk Štybar, střelkyně Kateřina Emmons, tenistka Bára Strýcová, lyžařka Kateřina Razýmová a dokonce i fotbalista Lukáš Provod. Víte, že běhal orientační běh za zdejší Kosy?
To Kalkulátor z vědomostních soutěží Novy, resp. Jakub Kvášovský, vede klub v Trutnově a objíždí se svými dětmi závody pravidelně. V českém kalendáři 2024 najdete přes dvě stovky závodů, od osmi mistrovských včetně nového k. o. sprintu až po vícedenní pro celou rodinu. Veřejná Kwak O-tour se rozšiřuje na devět podniků, nově přibydou dějiště v parku Mirákulum, na Brdech nebo Valašském muzeu v Beskydech. Tak třeba zrovna tady šance na premiéru i pro vás…
Foto: ČSOS/Petr Kadeřávek, Michal Škácha, Jiří Čech, David Hofman, Jan Svoboda, Pavel Štáfek